28 08 2013

Kaz Etli Bulgur Pilavı

Malzemeler:
Yarım Parça Kurutulmuş Kars Kazı
2 Su Bardağı Pilavlık Bulgur
2 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
5 Su Bardağı Kaynar Kaz Eti Suyu
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Kaz etini ister tencerede, isterseniz düdüklü tencerede haşlayın, buradan tarifine uygun olarak haşlanacak. Kaz etinin üzerine sürmek için; bir kap içerisine 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı salça konulacak ve çırpılacak. Hazırlanan bu sos haşlanmış kaz eti fırına verilirken üzerine sürülecek.

Pilavın Hazırlanması:

Tencere içerisine 2 yemek kaşığı tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine salça ilave edilecek edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından bulgur ilave edilecek kavrulacak. Üzerine 5 su bardağı kaz suyu ilave edilecek. Pilavın tuzu karar hale getirilecek, tencere 3 dakika süre ile kaynatılacak ve ocaktan alınacak.

Maharetini Göster:
Fırın tepsisi içerisine pilav tenceresi aktarılacak ve bulgur tepsi içerisine yayılacak. Üzerine resimde göründüğü şekilde haşlanmış kaz eti yatırılacak ve sos sürülecek. Fırın tepsisi alüminyum folyo ile kapatılacak. Tepsi önceden 200°C’ye ısıtlmış fırının orta rafına sürülecek ve fırın kapağı kapatılacak. 20 dakika süre ile tepsi fırında tutulacak. Süre bitiminde folyo tepsi üzerinden alınacak. Fırının üst ısıtıcıları kullanılarak 30 dakika süre ile kaz etinin kızarması sağlanacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’

0
0
0
Yorum Yaz