28 08 2013

Özbek Pilavı

Malzemeler
■ 500 gr yağsız kuşbaşı kuzu eti (eskiden koyun eti kullanılırmış)
■ 2 adet orta boy kuru soğan
■ 2 yemek kaşığı dolmalık fıstık
■ 1 çay kaşığı tuz, karabiber
■ 8 su bardağı su
■ 100 gr tereyağı
(bitkisel margarin de kullanılabilir)
■ 3 su bardağı pirinç
( pilavlık lüks baldo kullanılmasını tavsiye ederim)
■ 2 adet ince uzun havuç
■ 8-12 adet haşlanıp soyulmuş kestane
■ 1 su bardağı haşlanmış nohut
■ 2 yemek kaşığı kuşüzümü
■ 1 çay kaşığı tuz, kimyon, yenibahar

Hazırlanışı:

Pirinç kaynar Tuzlu Suda 40 Dakika kadar bekletilir.
2 Kuşbaşı etler yıkanıp süzüldükten sonra orta boy bir tencereye koyulur. Orta ısılı ateşte, sürekli karıştırılarak 3-4 dakika, suyunu çekinceye kadar kavulur. Üzerine ince yarımay halinde doğranmış soğanlarve yağın yarısı ilave edilir. Tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılarak 8-10 dakika kadar kavrulur.
Tuz ve karabiber serpilir ve 8 Su bardağı Sıcak su ilave edildikten sonra karıştırılır. Kaynamaya başlayınca ocağın altı kısılır ve et kısık ateşte, en az 40-45 dakika, iyice yumuşayıncaya kadar pişirilir. Ocaktan alınıp kenarda bekletilir.
4 Diğer taraftan, kalan yağiş bir pilav tenceresine koyulur. Yıkanıp süzülmüş pirinç ve çamfıstığı tencereye aktarılır. Tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılarak en az 5 dakika kavrulur.
5 Üzerine hemen rendenin iri delikli tarafıy rendenmiş havuçlar aktarılır. Karıştırmay devam edilerek 2-3 dakika daha kavrulur.
6 Önceden haşlanmış olan et, suyuyla birlik te kavrulmuş havuçlu pirincin üzerine aktarılır. 3 su bardağı pirince 6 su bardağı et suyı kullanılmalı.
7 Tuz, kimyon ve karabiber de serpiştirilip haşlanmış nohut, ikiye bölünmüş olan kestaneler ve.yıkanmış kuşüzümü ilave edildikten sonra karıştırılır. Tencerenin kapağı kapatılıp orta ısılı ateşte, pilav suyunu tamamen çekip göz göz oluncaya kadar pişirildikten sonra ocağın altı kısılır.
8 Pilav kısık ateşte, 2-3 dakika daha pişirilip ocaktan alınır. Tencerenin kapağı açılıp Kağıt havlu örtülür ve tekrar kapatılıp en az 20 dakika dinlendirilir.
9 Dinlenen pilav karıştırılıp servis tabağına aktarıldıktan sonra sıcak sıcak servise sunulur.

0
0
0
Yorum Yaz